Καλωσήρθατε στο forum του XBody.gr, την ελληνική ηλεκτρονική κοινότητα για fitness και bodybuilding!
Είστε συνδεδεμένος ως επισκέπτης. Κάντε τώρα δωρεάν εγγραφή για να ποστάρετε μηνύματα στο forum,
για να βλέπετε φωτογραφίες και συνημμένα αρχεία και για να στέλνετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες.

Διαφήμιση

MATZ RELOADED

Δείξτε μας την πρόοδό σας και βοηθηθείτε από τις απόψεις των άλλων μελών.

Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
Έδωσε Likes: 24 Έλαβε Likes: 6
Φύλο: M
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 01:48
MATZ έγραψε:ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟΝ

50 με 60 λεπτά μετα το τέλος τής προπονησης , παίζει το μεταπροπονητικον

Αυτο έχει 200gr Μπανάνα ωριμη + 110-130 Κουάκερ + 1.5 -2 scoop πρωτεινη (0Ν) και μέσα στον αχταρμά πέφτουν

3/4 Kloref
1 Mag-2
2 gr Ταυρινη

και συμπληρώματα χάπια

500mg C
1/2 απο B complex
200mcg GTF χρωμιο (Now Foods)
και 50mg Νιασινη

Κάποια εποχη για αρκετο καιρο αντι για το κουάκερ έπαιζε 60-70 δεξτροζη , αλλα είπα να δομικάσω και κουάκερ ( το μονο που δεν ειχα δοκιμάσει στο μεταπροπονητικο - αφού έχω δοκιμάσει τα πάντα ολα ....) και τελικά εφοσον δεν ειδα διαφορές προς το χειροτερο αποφάσισα να το συνεχισω έχοντας σαν γνωμονα οτι είναι συνθετος υδατάνθρακας και δεν με πολυένοιαζε το insouline spike ......προς το παρον τουλάχιστον - ενω το οτι δεν τρώω ουτε πολύ ουτε μονο του απλο υδατάνθρακα ικανοποιει άλλες συνθηκες/αναγκες προστασιας

Και μετά απο 2.5-3 ωρες παίζει το ΒΡΑΔΥΝΟΝ

καλησπερα μανωλη εγω πιστευω οτι αντι για τοσα κορεσμενα που παιρνεις απο τα κουάκερ και σαφως το θολωμα που δινουν,πιο πολυ την κατακρατηση υγρων (σε εμενα σιγουρα ,σε εσενα δεν ξερω πως αντιδρα στον οργανισμο σου) θα μπορουσες να βαλεις weetabix original που εγω θεωρω οτι ειναι σαφως ανωτερα απο το κουάκερ ;)
καπου διαβασα οτι το σεληνιο δεν το θεωρεις τοξικο,εγω πιστευω οτι ειναι τοξικο αν το παιρνεις σε μεγαλες ποσοτητες προσεξε την δοσολογια ;)
btw παρα πολυ καλο σώμα !!! ζηλευω το στηθος ;) :handgestures-thumbupleft:

Διαφήμιση

Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Images: 9Εγγραφή: Δευτ 22 Νοέμ 2010, 01:52
Έδωσε Likes: 31 Έλαβε Likes: 3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 08:36
Εγω λέω τι παρατηρώ.τιποτα άλλο. Δεν βγάζω συμπεράσματα, κάνω παρατηρήσεις. υπάρχουν και οι ασταθμητοι παράγοντες. Και όταν λέω αισθητή αλλαγη όταν κανείς 10 χρόνια καταλαβαίνεις γιατι διάφορες μιλάμε..
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 2Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 10:05
Έδωσε Likes: 44 Έλαβε Likes: 203
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 09:42
pao34 έγραψε:
καλησπερα μανωλη εγω πιστευω οτι αντι για τοσα κορεσμενα που παιρνεις απο τα κουάκερ και σαφως το θολωμα που δινουν,πιο πολυ την κατακρατηση υγρων (σε εμενα σιγουρα ,σε εσενα δεν ξερω πως αντιδρα στον οργανισμο σου) θα μπορουσες να βαλεις weetabix original που εγω θεωρω οτι ειναι σαφως ανωτερα απο το κουάκερ ;)
καπου διαβασα οτι το σεληνιο δεν το θεωρεις τοξικο,εγω πιστευω οτι ειναι τοξικο αν το παιρνεις σε μεγαλες ποσοτητες προσεξε την δοσολογια ;)
btw παρα πολυ καλο σώμα !!! ζηλευω το στηθος ;) :handgestures-thumbupleft:

Τα κορεσμένα , που ειναι υπολογισμένα , είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για το ανοσοποιητικο και το νευρικο σύστημα και ουσιαστικά είναι πολύ λιγα , μιάς και αυτη την στιγμή που μιλάμε είμασι κάτω απο 9% στα 88.5 κιλά (ναι πηρα λιγάκι) και ουσιαστικά ΕΙΔΑ οτι ξελιπώνεις ΑΜΑ ΦΑΣ ΣΩΣΤΑ ΛΙΠΟΣ , διφορετικά δεν ξελιπώνεις με ΤΙΠΟΤΑ και ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΡΕΑΣ , απλα΄φεύγουν και τα μεν και τα δε
Απο πλευράς νερών δεν αντιμετωπιζω κάποιο θέμα , είμαι σε φάση διώξιμο νερου μέσα σε 48 ώρες το πολύ , οταν χρειαζεται - διοτι με τούς ηλεκτρολυτες κάνεις "πράματα και θάματα"

Το σελήνιο δεν είναι πολύ , είναι καμμιά 350mcg την ημέρα ΟΛΑ ΜΑΖΙ ( συμπληρωμα - πολυβιατμινη- φιστικια βραζιλιας )

Οπως ειπα το κουάκερ το συμπαθώ γιατι πέρα απο ολα τα άλλα έχει ιδιαιτερα καλή ποσοστητα β-γλυκάνης - και φυσικά κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και κάτι άλλο , απλά τα άλλα ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ επι μακρον
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 09:48
Devil έγραψε:
Steroid έγραψε:Μανωλιό γιατι τόση πολύ C; Και γιατί μεταπροπονητικά; Μου φαίνεται πολυ ειδικά τις μέρες της προπόνησης που πάνω κάτω πρέπει να φτάνεις το 1,5γρ!

Εγω πάντως παρατήρησα αισθητή βελτίωση απο τη στιγμή που μείωσα τη C σε 250mg άνα ημέρα (η 500mg άνα 2 μέρες). Μιλάμε για ένα "πείραμα" που το δοκίμασα για διάστημα 5 μηνών με μικρή ποσότητα C(250mg) και 5 μήνες με μεγάλη ποσότητα (1,5gr). Χωρίς αλλα συμπληρώματα και αλλαγές στις προπονητικες μεθόδους...

τι ειδους βελτιωση ειδες?

γιατι εγω και με 0μγ η' εστω το πολυ το RDA δεν ειδα τιποτα για κατι μηνες.... αλλα και τωρα με περιπου 2,5γρ C παλι δεν βλεπω τιποτα... ισως ειναι νωρις ακομα μια βδομαδα ειμαι με τα 2,5γρ...

βεβαια αν το τσιγαρο καταστρεφει την C που λενε.... εγω θα καταστρεφω μινιμουμ 2γρ την ημερα... :laughing-rofl:

edit: ενα πραγμα που εχω παρατηρισει εινα λιγοτερη κατακρατησει υγρων τις 3 τελευταιες μερες.... διατροφη δεν αλλαξα... προπονηση δεν αλλαξα... να οφειλετε στην C δεν το νομιζω... ειδομεν βεβαια εχω ακομα καιρο... :obscene-smokingjoint:

Ημουν περιπου στο γραμμάριο και λογω μεγάλου εργου πρποονητικού , αντιμετώπιζα θέμα κούρασης απο προφανώς μεγάλη κορτιζολη και κάποια στιγμή ανέβασα 2.5-3 gr και ξαφνικά (και μιλάμε για τον τελευτιαιο μηνα ) χωρις να αλλάξει κάτι άλλο , ΑΝΕΒΗΚΑ και σε δύναμη και ΣΕ ΚΙΛΑ και ΣΕ ΚΡΕΑΣ και επιτέλους νοιώθω οτι ανανρρώνω πολύ καλύτερα (πράγμα που έπρπε να συμβαίνει ούτως ή άλλως ) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΗΤΑΝ Η C
Είμαι καπνιστής κοντά στα 15 μικρά στριφτά τήν ημέρα
Και με την C ειδα και κάποια λιπολυση ασχετη με το κρύο γιατι έχω ανβάσει και κάποιες θερμιδες για ισοστάθμιση κρύου και πρόλα αυτά το λιπος συνεχιζει να φεύγει με αργο ρυθμο μεν , αλλα φεύγει

Νομιζω οτι αν δεν είναι κάποιος σε ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ για πολύ καιρο και δεν έχει μεγάλη κορτιζολη ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , οπως παλιοτερα κι ργώ που είτ έπαιρνα C ειτε οχι το ιδιο ηταν , ΟΧΙ ΟΜΩΣ στην παρουσα φάση
Σημαντικο για την C , για να δουλεύει σωστά είανι τα συμπαραμαρτούντα , ΒΙΟΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΗ , ΡΟΥΤΙΝΕΣ , ΕΣΠΕΡΙΔΙΝΕΣ κλπ ΚΑΙ ΚΟΥΕΡΣΕΤΙΝΗ
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 10:22
Κοιτάχτε , τυφλοσούρτης , δεν ειναι τιποτα και κανένας , απλά μερικά πράγματα και σε μένα δεν δούλψαν επαρκώς παλιοτερα , αλλα τώρα τελευταια , οτι και να κάνω αλλαγές έχουν κάποια αντιδραση και σε επιπεδο ετους προσπαθώ να δώ τι κρατάω απο συμπληρώματα και τι πετάω και αυτά που γράφω εδώ , είναι αυτα για τα οποια εχω σοβαρές ενδειξεις ή αποδειξεις οτι με βοηθούν

Και μην ξεχνάμε οπως έγραψα και στα πρωτα posts , οτι μερικά πράγματα έχουν να κάνουν και με το καθεστώς ,ηλικίας , προπονησης , ΑΑΣ , επιπεδο λιπους κλπ , δηλαδη δεν μπορει να πει κανείς οτι θα κάνει κάτι ΚΑΡΜΠΟΝ και αυτο ήταν , πέτυχε ......ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
Απλά αυτος που ενδιαφέρεται θα δει και θα προσαρμώσει , θα κατανοήσει και θα προσαρμοσει , θα δοκιμάσει και θα προσαρμοσει

Καλημέρα
Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Images: 9Εγγραφή: Δευτ 22 Νοέμ 2010, 01:52
Έδωσε Likes: 31 Έλαβε Likes: 3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 11:25
Καλημέρα και απο μένα, πολυ σωστά αυτα που είπες, ίσως προσαρμοστικε το σώμα μου στο ένα λόγω όγκο προπόνησης και έμαθε να διαχειρίζεται καλύτερα τη κορτιζόλη. Θα αυξήσω ξανά τη C μέχρι το καλοκαίρι(και θα κάνω το κολπάκι με τη c μέσα στη προπόνηση ) να δω διάφορες ...ραντεβού το καλοκαίρι!! :)
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 12:50
Devil έγραψε:200mcg GTF χρωμιο (Now Foods)
και 50mg Νιασινη

γιατι αυτα τα 2 στο postwo?

Το χρώμιο για να πιέσω πιο πολύ γλυκογονο στα κύτταρα , για να είμαι πιο σιγουρος δηλαδη και να κάνω πιο γρήγορα υπογλυκαιμια (ή τάση σε αυτο) - για να ξαναφάω ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ - θεωρώ πολύ σημαντικο να τρώει κανείς γεύμα και να είναι σχετικά αδειος και πεινασμένος , ειδικά οταν κρατάει και τηρει αυστηρα προγράμματα - νομιζω οτι έτσι ολα πάνε ρολοϊ

Η νιασίνη απλά είναι σε κάθε γεύμα για να κρατάω (μαζι με άλλα) και την HDL οσο πιο ψηλα μπορώ γιατι έχω ένα θεματάκι (γεννετικον απο πάντα ακομα και 3 ώρες cardio πάνω απο 40 δεν ανεβαινει με τιποτα - βεβαιως έχβ LDL καμμιά φορά και κάτω απο 100 , αλλα μ ου αρέσει η πιο σιγουριά )

Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 15:11
μανώλη καλησπέρα ! θα με ενδιεφερε πολυ η γνώμη σου για τον λιναρόσπορο.Ποια ειναι η άποψη σου?

προσωπικά εγω το χρησιμοποιω στο πρωινο,πριν την προπόνηση και αμέσως μετα σε γεναία ποσότητα.
εχω πειραματιστει λίγο και εχω παρατηρήσει καλύτερα πριξήματα,επισης νιώθω πιο γεμάτους τους μύς μου και δειχνω πιο καθαρος.
Αυτο λες να γίνεται λογω των πολλων ωμεγα 3 που εχει και κατα συνέπεια αυξηση της πρωτεινοσυνθεσης ή λογω καποια αλλης ουσιας?

ευχαριστω :handgestures-thumbupleft:

Edit να τονισω οτι αυτο συμβαινει με μια διατροφη με σταθερο υδαταθρακα χωρις καμια αλλαγη στις αναλογιες των μακρος.
αν κάνω κυκλο υδατανθρακων λειτουργει ακομα καλυτερα.

Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
Έδωσε Likes: 10 Έλαβε Likes: 0
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 21:34
Mανώλη εδώ Αντρέας που είχα έρθει και είχα πάρει το μονόζυγο! :cool:
Έχω μία ερώτηση..Ποιές τροφές και ποιά συμπληρώματα κρίνεις ως απαραίτητα για κάποιον,μετά από όλα όσα έχεις δει σε σένα και στους άλλους τόσο χρόνια;Έχεις καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένα;
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 22:43
pao34 έγραψε:μανώλη καλησπέρα ! θα με ενδιεφερε πολυ η γνώμη σου για τον λιναρόσπορο.Ποια ειναι η άποψη σου?

προσωπικά εγω το χρησιμοποιω στο πρωινο,πριν την προπόνηση και αμέσως μετα σε γεναία ποσότητα.
εχω πειραματιστει λίγο και εχω παρατηρήσει καλύτερα πριξήματα,επισης νιώθω πιο γεμάτους τους μύς μου και δειχνω πιο καθαρος.
Αυτο λες να γίνεται λογω των πολλων ωμεγα 3 που εχει και κατα συνέπεια αυξηση της πρωτεινοσυνθεσης ή λογω καποια αλλης ουσιας?

ευχαριστω :handgestures-thumbupleft:

Edit να τονισω οτι αυτο συμβαινει με μια διατροφη με σταθερο υδαταθρακα χωρις καμια αλλαγη στις αναλογιες των μακρος.
αν κάνω κυκλο υδατανθρακων λειτουργει ακομα καλυτερα.

Ειλικρινά δεν μπορώ να ξερω με 100% σιγουριά , αλλα θα σου πώ τι νομιζω οτι συμβαινει

1) Ο λιναροσπορος έχει ΜΠΟΛΙΚΟ ΛΙΠΟΣ και σιγουρα εχει και Ω3 , αλλα μαζι με αυτα παιρνεις και αλλο απο αυτο

2) Τα Ω3 που προέρχονται απο το λιναροσπορο η το λινέλαιο έχουν ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ "ΙΣΧΥ" απο πλευρας ΒΙΟΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ και το κλάσμα ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ σε original ψαρολαδα DHA-EPA είναι κάτω απο 15%

3) Δεν παύει σάν τροφή (εφοσον είναι αλεσμένη καλά και κάπως φρέσκια ) να προσφέρει πολλά πράγματα στον οργανισμο , ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΣΤΙΑΣΗ

Εχοντας λοιπον κατα νου τα 1,2,3 ΚΑΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ , ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΚΝΣ σε πρώτη πρώτη πρώτη μοιρα και το μυικο σε ρτριτη τέταρτη μοιρα θεωρώ , τοι απλά οι θερμιδες αυτές ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΟΤΥΡΓΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΥΓΙΗΣ ΟΡΓΑ;ΝΙΣΜΟΣ και το bonus είναι η ανάρρωση και η ξεκούραση που θα έρθει ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
Εκει νομιζω είναι το κλειδι και επειδή το κομμάτι αυτο και το έχω ψάξει πολύ , αλλα και το θεωρώ ΠΡΟ-ΤΕ-ΡΑΙ-Ο-ΤΗ-ΤΑ , νομιζω πώς είναι τοσο απλη η εξήγηση
Αλλωστε μερικά μυικά κιλά παραπάνω , αυξάνουν κατα πολύ τίς απαιτησεις τών συστημάτων και πιστεύω ο λογος που οι περισσοτεροι δεν βάζουν κιλά στα πρώτα στάδια του ΒΒ είναι οτι ο οργανισμός τους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ , απλά δεν είναι τοσο ΥΓΙΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ , και απλά κρατάει αυτο που θα εδινε για "ιδια χρήση"

βεβαια , για να πουμε και το κλού τής Ιστορίας , εφοσν δουλεύει ,ειτε νομιζεις οτι δουλεύει ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ και μεταξύ μας , είτε είναι έτσι είτε αλλιώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ
Σημασια θα αποκτήσει η εξήγηση του καθώς και η ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΗΤΑ/ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΜΟΤΑ οταν θα χρειαστει να ετοιμαστείς για αγώνες ή αν χρειαστει να βοηθησεις κάποιον (εφοσον γνωριζεις ) να προετοιμαστεί

Πιστεύω να σε κάλυψα :obscene-smokingjoint:

ΥΣ
Εκείνο που δεν εξετάζω , γιατι δεν είμαι ΕΣΥ για να ξέρω και τα υπολοιπα που κάνεις ή δεν κάνεις , είναι οτι πιθανα μερικές φορές σε μερικούς οργανσιμούς να είναι κρίσμη η ισορροπια Ω3-Ω6-Ω9 οποτε μπορει αυτη η αύξηση του λιναροσπορου σε συνδυασμο με τα άλλα , να πέτυχε κάτι τέτοιο που κατά την αποψή μου είναι ζωτικης σημασιας για ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 23:05
matsamplokos έγραψε:Mανώλη εδώ Αντρέας που είχα έρθει και είχα πάρει το μονόζυγο! :cool:
Έχω μία ερώτηση..Ποιές τροφές και ποιά συμπληρώματα κρίνεις ως απαραίτητα για κάποιον,μετά από όλα όσα έχεις δει σε σένα και στους άλλους τόσο χρόνια;Έχεις καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένα;

α! Γειά σου Ανδρέα

Κοιταξε να δεις , η ερώτηση παρόλο που είναι δυο λέξεις , έχει ΑΠΑΝΤΗΣΗ που θέλει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ

Πιστεύω στα βασικά που ξέρουμε ΟΛΟΙ , καλές φυσικές τροφές ΠΟΙΙΛΙΑ να ξινεται με γνωμονα την πλήρη πρωτείνη απο συνδυασμο τροφών , αλλα και μιά ζωικη βασική σε 30-35 γρ στο γεύμα

Υδατάνθρακες σύνθετους

Λιπη καλά και φυσικα Ω3 απο ψάρια η συμπληρωματα

Τώρα απο βιταμινες και κολπατα , τα πράγματα είναι απλά , αλλα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ που να σηκωνει τυφλοσουρτη
Αναλογα την περιοδο , την περιοδικοτητα, το μέγεθος , το στοχο , την αφοσιωση κλπ κλπ κλπ , ο καθένας μας συμπληρώνει αυτο που του λειπει , αλλα σημασια σε αυτο έχει ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ , αλλα τι έκανε και σάν παιδι και πως μεγάλωσε γενικά , ξέρεις ο οργανισμός είναι κάτι που ρποσαρμοζεται ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΟΝΙΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ , το κακο είναι οτι αλλάζει λειτουργια και καταργει η αναπτύσει διεργασίες που θα τον ωφελούν , αυτές ομως ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ BBing

Αρα κάποιες εξετάσεις για πρώτη φορά μερικές σελιδες Α4 είναι απαραιτητες για να δει κανεις που βρισκεται , γιατι πχ αν είναι ανδρας 25 ετών και έχει μιά ζωή αιματοκρίτη κοντά στο 40-45 Ε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΖΑ , αλλα θα πρέπει να καταλάβει ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ

η αλλο παράδειγμα , αν έχει ένα θεμα με τα λευκά και είναι ΜΟΝΙΜΑ στα 6000-8000 ΧΩΡΙς ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ , αλλα και χωρίς βεβεια να ανεβαινει στο άρρωστο 10000 Ε ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΝΒΕΙ ΓΙΑΤΙ

Και προσφατα σε δυο φιλους απο γυμναστήριο , τούς έβλεπα και πάσχιζαν και έτρωγαν και δοκιμάζαν τα πάντα , ακομα και ΑΑΣ μπηκαν , αλλα τα αποτελέμστα ήταν πενιχρά
Οταν σε μιά συζήτηση τα βάλαμε κάτω και τούς κοιταξα λιγο πιο επισταμένα , υποψιάστηκα οτι είχαν κάποια ελλειψη σιδηρου , κουφο μεν , αλλα προλο που και οι δυο έκαναν εκξετάσεις ήταν στο κατώτερο χαμηλο οριο , αλλα με άλλα αιματολογικά χαρακτηριστικά τσακισμένα
Πειραματικά τούς ειπα να δοκιμάσουν συπλήρωμα σιδηρου ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ -Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΑ πέραν οτι ο ογκος προπονησης ανέβηκε και έβαλαν και απο 3-4 κιλά ο καθένας , ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΟΩΣΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ χωρις τρέμουλα και τέτοια

Να συμπληρώσω επισης , οτι το ΘΕΜΑ Η-ΛΕ-ΚΤΡΟ-ΛΥ-ΤΕΣ είναι τοσο η περισσοτερο σημαντικο απο τον αιματοκριτη , και ειλικρινά τα αποτελέματα σε αντοχές και καταπονησεις οταν οι ηλκτρολυτες ειναι ΟΚ , είναι ΣΟΒΑΡΑ και ΔΥΝΑΤΑ

Αλλα πώς να τα ξέρει κανεις ολα αυτά και ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ
Τι να σου πώ ?
,Μελετάει - ψαχνει - κανει εξετάσεις και δοκιμάζει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΓ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Πάντως αυτά που λειπουν συχνά απο αθλητές είναι :
ΣΙΔΗΡΟΣ - ΜΑΓΝΗΣΙΟ - ΚΑΛΙΟ - ΧΑΛΚΟΣ - Β12 - Β3 -

Μιά άλλη κατάσταση που πρέπει να π[ροσέχει είναι η λειοτυργια του πεπτικου , διοτι ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ ΚΑΛΑ ειναι μία η άλλη ......
Δηλαδη μερικές φορές οι λακτάση και τα πετικά ενζυμα έχουν κάποια θέση στρο τραπέζι μας , αναλογα βέβαια και με το ποσες θερμιδες λαμβανει

ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ,, οι αλλαγές που βλέκει η θα δει κανεις , ΕΞΑΡΤΩΝΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕς ΠΑΕΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ . θέλει υπομονη και μεθοδικοτητα , και πολλες φορές προσπάθεια η πειραμα πολλές φορές το ιδιο πράγμα , ξεκινωντας απο αλλη βάση

Ο κανονας είναι ένας , να προσπαθούμε να κουμε το κορμι και να ερευνούμε οταν νοιωθουμε κάπως η κάτι ΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ , και μετά ακολυθει η έρευνα και η πειραμτικη εις ατοπον απαγωγη

Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 23:54
Ευχαριστώ πολύ για την περιεκτικότατη απάντηση Μανώλη!
Άρα τσεκάρουμε τακτικά αιματοκρίτη,σίδηρο,λευκά και προχωράμε..
Για ηλεκτρολύτες τι προτείνεις;Κάποιο συμπλήρωμα κατά την διάρκεια της προπόνησης;Η almora μετά;
Αυτό για το πεπτικό παίζει πολύ γενικά.Κάπου διάβαζα τον Waterbury να λέει ότι θεωρεί το gut health ότι πιο σημαντικό με βάση την εμπειρία του και πρότεινε διάφορα πραγματάκια με λαχανικά κτλ.Κι εγώ πάντως παρατηρώ όσο περνάνε τα χρόνια με τις bodybuilding διατροφές ότι δεν χωνεύω όπως παλαιότερα τα ίδια φαγητά και μου δημιουργούνται και θέματα με το έντερο κατά περιόδους,κυρίως όταν έχω μπόλικο άγχος.
Γι αυτά τι θα πρότεινες;
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Νοέμ 2011, 10:20
matsamplokos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την περιεκτικότατη απάντηση Μανώλη!
Άρα τσεκάρουμε τακτικά αιματοκρίτη,σίδηρο,λευκά και προχωράμε..
Για ηλεκτρολύτες τι προτείνεις;Κάποιο συμπλήρωμα κατά την διάρκεια της προπόνησης;Η almora μετά;
Αυτό για το πεπτικό παίζει πολύ γενικά.Κάπου διάβαζα τον Waterbury να λέει ότι θεωρεί το gut health ότι πιο σημαντικό με βάση την εμπειρία του και πρότεινε διάφορα πραγματάκια με λαχανικά κτλ.Κι εγώ πάντως παρατηρώ όσο περνάνε τα χρόνια με τις bodybuilding διατροφές ότι δεν χωνεύω όπως παλαιότερα τα ίδια φαγητά και μου δημιουργούνται και θέματα με το έντερο κατά περιόδους,κυρίως όταν έχω μπόλικο άγχος.
Γι αυτά τι θα πρότεινες;

Ναι , κοιταξε να δεις , το αιματοκριτη , σιδηρο , λευκά , είναι απλά ένα ΖΩΝΤΑΝΟ παράδειγμα
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να τελικά θέλουμε να κάνουμε κάτι στα σοβαρά και με συνέχεια / συνέπεια ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ των κερδών τοσο ΜΥΙΚΩΝ / ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ οσο ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ να κάνουμε συχνά εξετάσεις και να ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Αυτο δεν γινεται με το καλημέρα δυστυχώς , αλλα σε κάποια χρονια μέσα

Για ηλεκτρολυτες έχω γράψει πτι προσωπικά συμπληρώω την κατάσταση με κάλιο (kloref) μαγνήσιο (MAG-2 , TROPHOGARD ) και επιτραπέξιο αλλατάκι , γιατι τοσο ασβέστιο οσο και φώσφορο καλύπτομαστε απο τροφές αρκετά , αλλα και πάλι ΑΝ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ ΚΑΤΑΒΑΣΜΕΝΑ πάλι θα συπληρώσω
Κυριως το καλοκαιρι παίζουν μπάλα πολύ οι ηλεκλτρολυτες και στον μεγάλο ογκο προπονησης , καθώς και στο ποσα κιλά είμαστε μυικά

Το θέμα τής πέψης , θέλει ΜΕΓΑΛΗ προσοχή έτσι ώστε να βρεθούν και οι τροφές που χωνεύουμε καλά ΓΙΑ ΑΡΧΗ μέχρι να βρούμε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΩΝΕΥΟΥΜΕ και να το φτιάξουμε , γιατι ΛΥΠΑΜΑΙ , αλλα χωρις καλή πέψη κάποιος απο θέμα ΒΒ δεν πάει πουθενα , θα φτάσει 6-7κιλα και τέλος

Τα εντερα θέλου ΚΑΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και ΙΝΕΣ σε γενικές γραμμές

Πάντως αυτη η διατροφή που ακολουθώ , μιά και ειχα θέματα παλαιοτερα με πέψη έντερα , καθώς και τήν γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση που κουβαλάω εδώ και χρονια , είναι καλή και πιστεύω οτι βοηθάει , βέβαια εγώ συνέχεια παιρνω κάποια φάρμακα για τον οισοφάγο , απλά αφού πέρασε το θέμα τής φλεγμονής , τώρα τα ελαττώνω σιγά σιγά

Θέλει το πράμα , ΜΕΛΕΤΗ , ΜΕΘΟΔΟ , ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ Υ-ΠΟ-ΜΟ-ΝΗ !!!!

Καλημέρα

Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Νοέμ 2011, 11:32
Kαλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!
Οπότε εκτός των άλλων,θέλουμε και πρε/προβιοτικά και έναν έλεγχο στις τροφές και στον τρόπο αντίδρασης μας σε αυτές.
Άραγε πόσοι να ασχολούνται με όλα αυτά;Ρητορική ερώτηση..
Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 19 Έλαβε Likes: 12
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Νοέμ 2011, 15:29
MATZ έγραψε:
Ημουν περιπου στο γραμμάριο και λογω μεγάλου εργου πρποονητικού , αντιμετώπιζα θέμα κούρασης απο προφανώς μεγάλη κορτιζολη και κάποια στιγμή ανέβασα 2.5-3 gr και ξαφνικά (και μιλάμε για τον τελευτιαιο μηνα ) χωρις να αλλάξει κάτι άλλο , ΑΝΕΒΗΚΑ και σε δύναμη και ΣΕ ΚΙΛΑ και ΣΕ ΚΡΕΑΣ και επιτέλους νοιώθω οτι ανανρρώνω πολύ καλύτερα (πράγμα που έπρπε να συμβαίνει ούτως ή άλλως ) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΗΤΑΝ Η C
Είμαι καπνιστής κοντά στα 15 μικρά στριφτά τήν ημέρα
Και με την C ειδα και κάποια λιπολυση ασχετη με το κρύο γιατι έχω ανβάσει και κάποιες θερμιδες για ισοστάθμιση κρύου και πρόλα αυτά το λιπος συνεχιζει να φεύγει με αργο ρυθμο μεν , αλλα φεύγει

Νομιζω οτι αν δεν είναι κάποιος σε ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ για πολύ καιρο και δεν έχει μεγάλη κορτιζολη ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , οπως παλιοτερα κι ργώ που είτ έπαιρνα C ειτε οχι το ιδιο ηταν , ΟΧΙ ΟΜΩΣ στην παρουσα φάση
Σημαντικο για την C , για να δουλεύει σωστά είανι τα συμπαραμαρτούντα , ΒΙΟΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΗ , ΡΟΥΤΙΝΕΣ , ΕΣΠΕΡΙΔΙΝΕΣ κλπ ΚΑΙ ΚΟΥΕΡΣΕΤΙΝΗ

thnx :handgestures-thumbupleft:

θα συνεχισω με την C να δω πως παει για κανα μηνα ακομα.... και μετα θα δοκιμασω να τη ριξω σε μικροτερη δοση να δω πως θα ειμαι...

οσο για το τελευταιο πραγμα που ειπες για την C... εχεις κατι στα υποψην που να εχει μεγαλες ποσοτητες απο αυτα... κυριως ρουτινη....?

εγω χρησιμοποιω μια time release πρωι και βραδι απο 1γρ τη φορα... και αλλο 0,5γρ απο το pumpbol στο prewo...

MATZ έγραψε:Το χρώμιο για να πιέσω πιο πολύ γλυκογονο στα κύτταρα , για να είμαι πιο σιγουρος δηλαδη και να κάνω πιο γρήγορα υπογλυκαιμια (ή τάση σε αυτο) - για να ξαναφάω ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ - θεωρώ πολύ σημαντικο να τρώει κανείς γεύμα και να είναι σχετικά αδειος και πεινασμένος , ειδικά οταν κρατάει και τηρει αυστηρα προγράμματα - νομιζω οτι έτσι ολα πάνε ρολοϊ

Η νιασίνη απλά είναι σε κάθε γεύμα για να κρατάω (μαζι με άλλα) και την HDL οσο πιο ψηλα μπορώ γιατι έχω ένα θεματάκι (γεννετικον απο πάντα ακομα και 3 ώρες cardio πάνω απο 40 δεν ανεβαινει με τιποτα - βεβαιως έχβ LDL καμμιά φορά και κάτω απο 100 , αλλα μ ου αρέσει η πιο σιγουριά )

μαλιστα...ενδιαφερον αυτο με τη νιασινη... απο pump που λενε εχεις δει τιποτα το ιδιαιτερο????

το χρωμιο να σου πω την αληθεια απο οτι εχω δει το εχουν πολυ στο φτυσιμο σαν συμπληρωμα... ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον... αλλα το πεταξα στο τελος δεν μου χρειαστικε... δηλαδη τι το επαιρνα τι οχι το ιδιο πραγμα...

πως και δεν χρησιμοποιεις ALA / R-ALA ?

Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Νοέμ 2011, 18:40
ωραια ερωτηση για το R ALA.. ;)
εγω το θεωρω πολυ σημαντικο συμπληρωμα!
μανωλη αν εχεις την καλοσυνη πες μας και την προσωπικη σου γνωμη :cool:
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Νοέμ 2011, 18:29
@ Devil + @ pao34

Λοιπον σχετικά με την νιασινη , δεν μπορω , να σου πώ αν με ωφέλησε σε πρηξιμο , αντληση αιματος και τα συναφή γιατι (για να σου δώσω να καταλάβεις ) πολλές φορές σε μερικά σημεια προσπαθώ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΗΣΤΩ ΟΣΟ ΠΡΗΖΟΜΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ , γαιτι ειδικά δικέφαλα , στήθος και πλάτη καθώς και ποδια ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΆΝΩ με εντατικές πολλές επαναλήψεις , κάποια στιγμή ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ σωστά και καλά
Δηλαδη πρηζομαι κατα βούληση εδώ και μιά διετια και έτσι δεν μπορω να ξέρω ποιο έχει αποτέλεσμα και σε τι
Και για να γελάσουμε , αν ρωτήσεις τον Flexy που παιζαμε ποδια χθές , θα σου πει οτι κάποια στιγμή γέλαγε απο τον τροπο που περπατούσα μετά απο 11 σετ σκουώτ με τα τελευταια 6 να έχουν 100χ 10 και 80 χ12 και ο κώλος να ακουμπά σχεδον στούς αστραγάλους

Τωρα σχετικά με το ALA r-ALA τα ειχα δοκιμάσει απι μακρον και σε μένα τουλάχιστον δεν απέδωσαν κάτι που να μπορέσω να αξιολογήσω , αντιθετα το χρώμιο στην κατάλληλη στιγμή με κάνει να νοιωθω (και να φαινομαι) πιο γεμάτος σε σχέση με την μη λήψη , αλλωστε αυτα δηλαδη τα ALA r-ALA και το Χρώμιο δεν συγκρίνονται διοτι δρούν εντελώς διαφορετικά (απ οσο λένε τουλάχισον οι έρευνες ) , και πιθανα δεν με ενδιαφέρει ο ινσουλομιμητικος παραγοντας , οσο ο ινσουλορυθμιστικος

Και κάτι για μένα που τελικά νομιζω οτι ισχύει , σταμάτησα να κυνηγάω την κορυφή ινσουλινης και κάνω κάποια πειράματα για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ στην καμπυλη της , αλλα επειδή εχω μεν κάποιες μετρησεις , αλλα δεν ξέρω ποση ασφάλεια έχει το πειραμα , προς το παρον δεν θα το γράψω , αν σιγουρευτώ οτι δεν υπάρχει θέμα υγειας , θα το γράψω εδώ - πάντως το βασικο αποτέλεσμα του πειράματος ήταν 3.5 κιλά σε 15 μέρες τα οποια μπορεσα και κράτησα με μικρες αλλαγες στη διατροφή φυσικά δεν ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΜΥΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ αποκλειστικά κύτταρο , ΑΛΛΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΟΣ γιατι και οι θερμιδες γι αυτο , αλλα δεν εφταναν και ο χρονος μεταβολής , το σημαντικο δε νομιζω οτι είναι πώς σε μερικά σημεια ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΦΛΕΒΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ , αλλα δεν το αξιολογώ τωρα γιατι μπορει και να ειναι λογω ενός υπερφιαλου κυκλοφορικου ...

Οποτε οψομεθα

Νομιζω οτι αν ολα πάνε καλά του χρονου και ειδικα μετα απο 2 χρονια θα έχω κάνει κάποια σημαντική δουλειά με χαμηλο ρισκο

Θελω να σημειώσω για οποιον ασχολειται σε βάθος και κυνηγάει να ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΟΛΟΚΗΡΟΣ με σκοπο την ανάπτυξη , οτι ΘΕΩΡΩ ΤΑ SUPER ENZYMES (πεπτικα ενζυμα της NOW FOODS ) ισως ενα απο τα πιο επιτυχημένα συμπληρωματα που έχω πάρει την τελευτια 4ετια , εμένα προσωπικά με βοηθησε με πολλούς τροπους , περα οτι χωνέυω γρηγοροτερα , απ οτι γράφει και η ζυγαριά (μαζι με τα πειράματα) με λιογτερη τροφη και λιγοτερη πεινα ΣΥΝΤΗΡΩ η αυξάνω ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ και για μένα αυτο είναι ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 20 ΚΙΛΑ ΠΑΓΚΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ..!!!!!!

Α! και ευκαιρια ειναι να αναφέρω πως βλέπω το θέμα ΚΙΛΑ !!!
Λοιπον στη παλιά μου "ΒΒ καριέρα" θεωρούσα το ΟΣΟ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ και ομολογουμένως στα 29 μου χρονια βάραγα κάτι κιλά σχετικά απιστευτα , ΟΜΩΣ η μυικοτητα του σε σχέση με σημερα ηταν λιγοτερη οπως και η στρογυλλάδα και η πυκνοτητα - και δεν ειναι θέμα ωριμοτητος ...
Οποτε πέραν του μαθαινω να παιζω , αυτη την στιγμή έχω οδηγο το εξής ΝΑΙ ΜΕΝ ΚΙΛΑ ΟΣΑ ΜΠΟΡΩ , αλλα ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΔΥΝΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑΣ - διοτι περα απο την οικονομια σε πορους ΚΝΣ , χρειάζομαι μεγάλη προσοχή μιάς και εχω διανυσει την πρωτη 10 ετια σοβαρού ποσοστού εκφυλισμού ΑΡΘΡΩΣΕΩΝ / ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ /ΜΑΛΑΚΩΝ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΩΝ ΜΕΒΡΑΝΩΝ / ΧΟΝΔΡΩΝ κλπ κλπ οποτε η οικονομια ΣΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΚΙΛΑ πιστεύω οτι θα με αφησει να προπονούμαι και γεροντάκι ....φυσικά πρέπει να τιοθασεύω διαρκώς τον εγωισμο και τον ενθουσασμο , αλλα αυτα τα πράγματα ετσει είναι - ΜΈΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ να δω τι θα κάνω με το μεγάλο εργο σε κάθε προπονηση , αλλα μέχρι του χρονου κάτι θα σκεφθώ ....

Για οσους ενδιαφερεστε δοκιμάστε να παιξετε κανα μηνα με ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΤΡΟΧΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ και πιστεύω οτι θα με θυμηθειτε ....εύκολα !!!!!!

Μάγκατοι , πιστεύω να σας κάλυψα :obscene-smokingjoint: :D

Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 4 Έλαβε Likes: 3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Νοέμ 2011, 20:44
MATZ έγραψε:Και για να γελάσουμε , αν ρωτήσεις τον Flexy που παιζαμε ποδια χθές , θα σου πει οτι κάποια στιγμή γέλαγε απο τον τροπο που περπατούσα μετά απο 11 σετ σκουώτ με τα τελευταια 6 να έχουν 100χ 10 και 80 χ12 και ο κώλος να ακουμπά σχεδον στούς αστραγάλους

Θα κατηγορηθώ ότι σε κοροϊδεύω κιόλας ; :scared-eek: :lol:
Πέρα από την πλάκα η ένταση και ο ρυθμιστής κίνησης του είναι απλά αλλού για αλλού . Κάνει βαρύ σετ και μπορεί να κοιτάει απέναντι και να ελέγχει την κίνηση . Δεν φεύγει χιλιοστό από αυτό που πρέπει να κάνει ακόμα και όταν έχει λίγα κιλά η κίνηση γίνεται όπως όταν έχει και πολλά . Θα μπορώ να γράφω ώρες γι αυτά που παρατηρώ αλλά νομίζω δεν έχει και νόημα να πω εγώ κάτι για τον Μανώλη .
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
Έδωσε Likes: 30 Έλαβε Likes: 28
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Νοέμ 2011, 21:39
MATZ έγραψε:Και κάτι για μένα που τελικά νομιζω οτι ισχύει , σταμάτησα να κυνηγάω την κορυφή ινσουλινης και κάνω κάποια πειράματα για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ στην καμπυλη της , αλλα επειδή εχω μεν κάποιες μετρησεις , αλλα δεν ξέρω ποση ασφάλεια έχει το πειραμα , προς το παρον δεν θα το γράψω , αν σιγουρευτώ οτι δεν υπάρχει θέμα υγειας , θα το γράψω εδώ - πάντως το βασικο αποτέλεσμα του πειράματος ήταν 3.5 κιλά σε 15 μέρες τα οποια μπορεσα και κράτησα με μικρες αλλαγες στη διατροφή φυσικά δεν ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΜΥΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ αποκλειστικά κύτταρο , ΑΛΛΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΟΣ γιατι και οι θερμιδες γι αυτο , αλλα δεν εφταναν και ο χρονος μεταβολής , το σημαντικο δε νομιζω οτι είναι πώς σε μερικά σημεια ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΦΛΕΒΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ , αλλα δεν το αξιολογώ τωρα γιατι μπορει και να ειναι λογω ενός υπερφιαλου κυκλοφορικου ...

.......................................................
ετσει είναι - ΜΈΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ να δω τι θα κάνω με το μεγάλο εργο σε κάθε προπονηση , αλλα μέχρι του χρονου κάτι θα σκεφθώ ....

Για οσους ενδιαφερεστε δοκιμάστε να παιξετε κανα μηνα με ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΤΡΟΧΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ και πιστεύω οτι θα με θυμηθειτε ....εύκολα !!!!!!

Μανώλη μπορείς να πεις 2 λογάκια παραπάνω για την διάρκεια στην καμπύλη της; διατροφικά αυτό σε τι μεταβολές σε οδήγησε; προπονητικά αλλάζει κάτι;
Είμαι λίγο αρχάριος με την ινσουλίνη και οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι τον έλεγχο της μέσω της διάθεσης υδατάνθρακα αλλά και αυτό δεν το λέω/γράφω με σιγουριά.

Κλειδωμένη τροχιά θα πρότεινες να γίνει καλύτερα σε μηχάνημα ή σμιθ;
Το ρωτάω γιατί στα ελεύθερα θέλει κάτι παραπάνω από μέγιστη αυτοσυγκέντρωση για να βγάλεις π.χ. 10 ολόιδιες επαναλήψεις...
1.Stretch 2.Lift 3.Sprint
no bulking, no cutting, no bullshit. Just training for being a motherfucker. Dont be that guy that takes shirtless photos of himself so other men can drool on themhttps://www.facebook.com/OxygenpersonalTrainingAndFitnessPrograms
Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 19 Έλαβε Likes: 12
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Νοέμ 2011, 00:26
MATZ έγραψε:Τωρα σχετικά με το ALA r-ALA τα ειχα δοκιμάσει απι μακρον και σε μένα τουλάχιστον δεν απέδωσαν κάτι που να μπορέσω να αξιολογήσω , αντιθετα το χρώμιο στην κατάλληλη στιγμή με κάνει να νοιωθω (και να φαινομαι) πιο γεμάτος σε σχέση με την μη λήψη , αλλωστε αυτα δηλαδη τα ALA r-ALA και το Χρώμιο δεν συγκρίνονται διοτι δρούν εντελώς διαφορετικά (απ οσο λένε τουλάχισον οι έρευνες ) , και πιθανα δεν με ενδιαφέρει ο ινσουλομιμητικος παραγοντας , οσο ο ινσουλορυθμιστικος

strange.... :eusa-think: ... τι δοσεις χρησιμοποιουσες?
σε εμενα τουλαχιστον φαινετε (στον καθρεπτη) οτι δουλευει.... θα κανω ενα μινι review σε λιγο καιρο απο καποιες αηδιες που χρησιμοποιω.... βεβαια δεν εχει μονο R-ALA αλλα τεσπα...

Και κάτι για μένα που τελικά νομιζω οτι ισχύει , σταμάτησα να κυνηγάω την κορυφή ινσουλινης και κάνω κάποια πειράματα για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ στην καμπυλη της , αλλα επειδή εχω μεν κάποιες μετρησεις , αλλα δεν ξέρω ποση ασφάλεια έχει το πειραμα , προς το παρον δεν θα το γράψω , αν σιγουρευτώ οτι δεν υπάρχει θέμα υγειας , θα το γράψω εδώ - πάντως το βασικο αποτέλεσμα του πειράματος ήταν 3.5 κιλά σε 15 μέρες τα οποια μπορεσα και κράτησα με μικρες αλλαγες στη διατροφή φυσικά δεν ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΜΥΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ αποκλειστικά κύτταρο , ΑΛΛΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΟΣ γιατι και οι θερμιδες γι αυτο , αλλα δεν εφταναν και ο χρονος μεταβολής , το σημαντικο δε νομιζω οτι είναι πώς σε μερικά σημεια ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΦΛΕΒΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ , αλλα δεν το αξιολογώ τωρα γιατι μπορει και να ειναι λογω ενός υπερφιαλου κυκλοφορικου ...

γραφτω εσυ.... και θα την βγαλουμε την ακρη εμεις.... με 3,5κγ σε 2 εβδομαδες δεν νομιζω να υπαρχει ατομο που δεν θα το διαβασει... :D

Θελω να σημειώσω για οποιον ασχολειται σε βάθος και κυνηγάει να ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΟΛΟΚΗΡΟΣ με σκοπο την ανάπτυξη , οτι ΘΕΩΡΩ ΤΑ SUPER ENZYMES (πεπτικα ενζυμα της NOW FOODS ) ισως ενα απο τα πιο επιτυχημένα συμπληρωματα που έχω πάρει την τελευτια 4ετια , εμένα προσωπικά με βοηθησε με πολλούς τροπους , περα οτι χωνέυω γρηγοροτερα , απ οτι γράφει και η ζυγαριά (μαζι με τα πειράματα) με λιογτερη τροφη και λιγοτερη πεινα ΣΥΝΤΗΡΩ η αυξάνω ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ και για μένα αυτο είναι ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 20 ΚΙΛΑ ΠΑΓΚΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ..!!!!!!

ωχ.... ο Αντρεας δεν το εχει δει αυτο το ποστ ακομα νομιζω.... :obscene-smokingjoint:

πλακα κανω.... μην αρχησετε κανα debate για τα ενζυμα και εδω... δεν θα το αντεξω... :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl:

ναι Μανωλη και με το παραπανω.... :handgestures-thumbupleft:

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... :handgestures-thumbupleft: αν και νομιζω οτι θα σε ξαναενοχλισω με αποριες.... :obscene-smokingjoint:
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Διαφήμιση

Επιστροφή στο Φωτογραφίες και Videos Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Διαφήμιση