Καλωσήρθατε στο forum του XBody.gr, την ελληνική ηλεκτρονική κοινότητα για fitness και bodybuilding!
Είστε συνδεδεμένος ως επισκέπτης. Κάντε τώρα δωρεάν εγγραφή για να ποστάρετε μηνύματα στο forum,
για να βλέπετε φωτογραφίες και συνημμένα αρχεία και για να στέλνετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες.

Διαφήμιση

Λίγο βοήθεια με προπόνηση ποδιών

Συζητήσεις για προγράμματα προπόνησης υπερτροφίας, δύναμης, αντοχής, κτλ.
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
Έδωσε Likes: 19 Έλαβε Likes: 5
Φύλο: M
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2011, 22:16
yo wazzup?!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό :

Πολλοί με ξέρουν απο τα bb forum όλα αυτά τα χρόνια αλλα καποιοί άλλοι ισως όχι όποτε θα πω λίγα πράγματα για μενα

Γυμνάζομαι 11 χρόνια με βάρη ... σοβαρή προπο κανω ας πουμε 7-8 χρόνια. Όταν πήγα στρατό έπαθα εναν τραυματισμο οταν εκανα squat στο δεξί κωλομέρι πανω ψηλά. Δέιτε εδώ την pic να καταλάβετε. Εκει που εχω μαρκαρει με κοκκινο, εκει ποναω

Ronnie-Coleman2.jpg

Το προβλημα ειναι χρονιο ... δεν ξερω εαν θελει εγχειρηση παντως εαν κανω αποχη 1 μηνα πχ απο gym και αρχισω με πολυ light βαθια καθισματα (60-80 κιλά) με πολύ καλο stretching ΔΕΝ πονάω. Εάν πονέσω (βάλω πχ 110 κιλά) πονάω παντα στο σημείο που εχω τονίσει στην photo και παντα στο τελος την κινησης ... δηλαδη στα βαθια καθισματα (παιζω παρα πολυ χαμηλα - ass to grass - εχω μεγαλη ευλιγισια στην συγκεκριμενη ασκηση) ποναω λιγο πριν σηκωθω τελείως ορθιος και στις αρσεις ποναω λιγο πριν κανω "lock" τα χερια πισω

Τωρα που ειμαι Χιο στην κοπελα μου εχει ενα μηχανημα hack squat και παιζω εκει ποδια αντι για squat και παω ακριβως μεχρι παραλληλο. Το παραλληλο που λεω ειναι αυτο που λενε πολλοι "βαθυ" αλλα ειναι ακριβως αυτο ... παραλληλο, δηλαδή 90 μοιρες

Εχω απιστευτα DOMS γιατι κανω με σχετικα λιγα κιλα (60-90) αλλα πολλες επαναλήψεις 10-12-15. Δηλαδη με λιγα λογια με πιανει η προπονηση

Επειδη ειμαι natural ολα αυτα τα χρονια και επειδη λιγο-πολυ μονο με προπονηση δυναμης εβλεπα quality gains (σχημα - σκληραδα), το να γυρισω σε μια πιο "κλασσικη" τυπου bodybuilding προπονηση θα μου κανει καλο η θα με κρατησει πισω?

Ολες οι αποψεις δεκτες ... thanks κιολας guys!

P.S : Είπα να παρω anavar περυσι για πρωτη φορα και επειδη ειμαι φοβερος γκαντεμης μολις πηρα τα κουτακια διαπιστωσα υστερα απο research στο νετ, οτι η μαρκα και η παρτιδα ηταν φτηνη methyl-test και ετσι μετα απο 2 μερες σταματησα να παιρνω τις μ@λ@κιες που μου πουλησαν. Εξου και ξενερωσα με την ολη φαση "φαρμακο" και ειπα να μην ξαναπαρω τιποτα απο δαυτα, μονο εαν υπαρχει σοβαρος λογος. ΠΧ χαμηλη τεστο στα 40-45 μου και τα σχετικα ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Διαφήμιση

Άβαταρ μέλους
Heavyweight bodybuilder
Heavyweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 49 Έλαβε Likes: 22
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2011, 22:40
Σε γιατρό πήγες; Καλό θα είναι να πας...

Περίεργο πάντως, αν είναι μυικός ο πόνος, να μην έχει περάσει. Μήπως έχει να κάνει με τίποτα νεύρα (ή κήλες κλπ) και σε χτυπάει εκεί;
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 00:10
Οταν ολοκληρωνω ενα ρεπ στο squat πχ λιγο πριν καταληξω ορθιος με την μπαρα νιωθω εναν πολυ εντονο και οξυ πονο ο οποιος κανει τα ποδια μου να τρεμουν ... ειναι πολυ δυσκολο να το εξηγησω ... ειναι πολυ ιδιαιτερος

Με μαγνητικη μονο θα φανει εαν εχω κατι εκει ... απλη ακτινογραφια δεν δειχνει κατι

ΤΟ θεμα ειναι οτι επειδη ειχα καποτε τραυματισει και ωμο, ξερω πως ειναι ο πονος και δεν εχει καμια σχεση με μυικο τραυματισμο για παραδειγμα ... ισως ειναι νευρο

ΕΑΝ κανω πολυ πολυ λιγα κιλα με πολλες reps για κανα μηνα και μετα αυξησω ελαχιστο παρολο που μπορει να μην με ποναγε για ενα μηνα (και 2 μηνες) με ξαναπιανει ξαφνικα ο πονος

Γιαυτο ρωταω εαν πχ περιοριζομουνα λιγο οσο αφορα το range of movement και οσο αφορα τα free weights για λιγο μπας και εφτιαχνε
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 4Εγγραφή: Δευτ 15 Νοέμ 2010, 00:34
Έδωσε Likes: 145 Έλαβε Likes: 261
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 02:41
Ήρθες στους ειδικούς :obscene-smokingpimp:

viewtopic.php?f=30&t=427&start=60
Every time I find the meaning of life, they change it ...

"Cause I'm a Tribbiani! And this is what we do! I mean we may not be great thinkers or world leaders, we don't read a lot or run very fast, but dammit! We can eat!"

Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Images: 9Εγγραφή: Δευτ 22 Νοέμ 2010, 02:52
Έδωσε Likes: 31 Έλαβε Likes: 3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 12:30
Μαν, έχω το ίδιο πρόβλημα εδω και 3 χρόνια περίπου.. Ο πόνος είναι ακριβώς εκει που δείχνεις και τη έπαθα απο σκουώτ. Δεν περιμένω να φύγει πλέον, απλώς προσπαθώ να μην μου υποτροπιάζει. Τέρμα τα σκουώτ οι προβολές και οι γαμπες όρθιος. Τέρμα και τα deadlifts. Με πρέσσα και υπομονή...:) αλλα να σου πω την αλήθεια μια χαρα βελτίωση βλέπω και χωρίς τις "χαρντκορ" ασκήσεις...

Btw έχω κάνει μαγνητική και δεν έχουν βρει τίποτα...

Banned User
Banned User
Images: 0Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:41
Έδωσε Likes: 34 Έλαβε Likes: 40
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 14:11
Λουκά , δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω το πρόβλημα σου είναι πως πως περιμένεις πως για πάντα θα κάνεις 110 κιλά κάθισμα. Which is not realistic imo. Κάποιοι μπορούν να το κάνουν μέχρι τα 80 τους αλλά όχι όλοι γιατί το σώμα δεν φτιάχνεται πάντα σαν καινούριο μετά από ζημιές. Τι θα έκανα εγώ;; Ότι έχω κάνει και με την μερική ρήξη στο δικέφαλο μου. Θα το δεχόμουν και θα έκανα με κιλά που δεν πονάω για περισσότερες επαναλήψεις. Δεν είμαστε άφθαρτοι , όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε τόσο λιγότεροι οι τραυματισμοί και τόσο καλύτερη η ποιότητα ζωής μας.
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
Έδωσε Likes: 22 Έλαβε Likes: 32
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 16:25
To μυαλο μου παει σε:

- sciatica - δισκογενους προελευσης (χλωμο λιγο)
- sacroiliac joint sprain
- piriformis syndrome
- hamstring syndrome (χλωμο βασει του σημειου του πονου που δειχνεις, αλλα πιθανον σε περιπτωση που ναι κατι τετοιο ,να εχουν σχηματιστει adhesions/fibrotic tissue και να χουν κολλησει πανω στο ισχυακο νευρο. ΔΕΝ φευγει με το μασαζ αυτο)

- καποια τενοντιτιδα ή καλυτερα tendinosis γιατι δεν ειναι acute (ή μερικη ρήξη) σε καποιον hip external rotator (gluteus medius, gluteus minumus, piriformis, obturator internus πχ ολα αυτοι κανουν attach μεσω τενοντα στον μειζονα τροχαντηρα , και οταν εχεις εντονες μυικες συσπασεις με εκταση των ισχυων θα εχεις πονους. Ο πονος πιθανον να εχει διακυμανσεις, πχ καλες μερες, κακες μερες)
Remember you are UNIQUE - just like everybody else
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 19:51
Αντρέα συμφωνω με αυτο που λες αλλα τα 110 κιλα δεν ειναι για 1 rep max. Κανω 6-8 επαναληψεις με αυτα και δεν ζοριζομαι καθολου σχετικα, απλα λογου του πονου εκει, σε καθε rep εχω ενα τσιμπημα καθε φορα

Acidhell, μαλλον τενοντιτιδα το κοβω να ειναι λογω διακυμανσης του πονου οπως ειπες. Μπορω να παω καπου για να το θεραπευσω? Η εστω να κανω κατι?
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 20:18
Daytime, πιθανον να ειναι τενοντιτιδα ναι. Aμα λες οτι ειναι τενοντιτιδα, ειναι δυσκολο να μην εχει φυγει σε 3-5 μηνες μαξ, αν εχει διαρκεσει παραπανω (>6μηνες), ο συγχρονος ορος ειναι tendinosis (εχει καταργηθει το -itis, γιατι η ιστοπαθολογια ειναι διαφορετικη, και εχεις εκφυλιστικες αλλαγες ΜΕΣΑ στο extracellular matrix , αγγειογενεση μεσα στον τενοντα, και οποια φλεγμονη εντελως δευτερουσας σημασιας). Pretty fucked up δηλαδη.

Αν ειναι οντως κατι τετοιο (κατι που θα φανει μονο με μαγνητικη/υπερηχο), τοτε βασικα την εκατσες. Ειναι επισης πιθανο να εχεις gluteus medius tendinopathy/partial tear, δινει πονο εκει κοντα στο σημειο που εβαλες, μπορεις να το ψαξεις στην βιβλιογραφια.

Αν ειναι κατι απο αυτα, τοτε η θεραπεια πρεπει να στοχευει imo, οχι σε καταστολη φλεγμονης, αλλα στο rebuilding του εξωκυτταριου πλεγματος. Αυτο γινεται υπερβολικα αργα, συχνα ατελως, και υποβοηθαται απο ελεγχομενες περιοδικες φορτισεις (κοινως ο τενοντας εχει υποδοχεις οπου μεταφραζουν την μηχανικη πιεση σε χημικα σηματα, αλλαζοντας την γενετικη εκφραση του ιστου, ωστε να παραγει πρωτεινες που θα ξαναχτισουν hopefully το ECM - mechanotransduction λεγεται το φαινομενο αυτο- ειναι καλα μελετημενο). Οποτε work around it, eccentric loading, και υπομονη, ΤΡΕΛΗ υπομονη.
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Αύγ 2011, 21:48
Thanks for the answer!

H θεραπεια που λες είναι καποια φαρμακα (τοπικα ή μη) ή καποια μεθοδος προπόνησης?

Παντως αυτες τις μερες που εκανα hack, κωπηλατικη με μπαρα με 120 κιλα - ξεκολλημα απο εδαφος για να τα παρω τα κιλα (προσεχωντας παρα πολυ το posture μου) και γενικως προσεχα να μην το ζορισω δεν με ενοχλησε καθολου

Also, εαν κανω 5-10 λεπτα διατασεις και ζεστανω αρκετα το σημειο εκει ΕΑΝ με πονεσει δεν ποναει τοσο ... το αναφερω απλα μπας και μπορεσουμε να προσδιορισουμε καλυτερα τι ειναι

Also, if all else fails, υπαρχει καποιος ΚΑΛΟΣ φυσιοθεραπευτης που να μπορεσει να προσδιορισει τι ακριβως ειναι αυτο και να μου συστησει καποιες ασκησεις (ίσως και φαρμακα, δεν εχω ιδεα τι θελει για να φτιαξει)?
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Αύγ 2011, 00:17
Εγω παντως δεν ξερω καποιον καλο φυσικοθεραπευτη να σου προτεινω (δυστυχώς). Φάρμακα, οχι τι φαρμακα να υπαρχουν; Nsaids & κορτιζονες; Πίστευω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μέρος των κλασσικων φυσικοθεραπευτικών μεθόδων (ξερεις αυτα τα laser, υπερηχοι κλπ) ειναι 100% placebo. Τα μονα που εχουν δειξει καποια χρησιμοτητα σε προβληματα τενοντων ειναι deep tissue massage (legit), extracorporeal shockwave therapy (σε επιλεγμενες περιπτωσεις και κυριως αν υπαρχουν calcifications- bone spurs και τετοια), άσκηση και φυσικα ΧΡΟΝΟΣ.

Banned User
Banned User
Images: 0Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:41
Έδωσε Likes: 34 Έλαβε Likes: 40
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Αύγ 2011, 10:05
Αντώνη έχω μείνει από τις γνώσεις σου σε αυτά τα πολύ δύσκολα και όχι ιδιαίτερα δημοφιλή θέματα. :handgestures-thumbup:
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 12Εγγραφή: Δευτ 20 Δεκ 2010, 18:41
Έδωσε Likes: 318 Έλαβε Likes: 504
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Αύγ 2011, 21:34
Trigger point. Deep tissue massage με μπαλάκι του tennis. :handgestures-thumbup:
Άβαταρ μέλους
Gourmet Bodybuilder
Έδωσε Likes: 150 Έλαβε Likes: 50
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Αύγ 2011, 21:59
Andrikos έγραψε:Αντώνη έχω μείνει από τις γνώσεις σου σε αυτά τα πολύ δύσκολα και όχι ιδιαίτερα δημοφιλή θέματα. :handgestures-thumbup:

:text-yeahthat:
Hypertrophy for the win!
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Αύγ 2011, 16:31
Andrikos έγραψε:Αντώνη έχω μείνει από τις γνώσεις σου σε αυτά τα πολύ δύσκολα και όχι ιδιαίτερα δημοφιλή θέματα. :handgestures-thumbup:

Ειναι ενδιαφεροντα ολα αυτα, imo. Τα εξωκυτταρια πλεγματα των ιστών , η αρχιτεκτονική τους - η εγγενης τοπογραφια τους κοινως- ειναι σε ταξη μεγεθους -νανο (~10^-9). Ετσι τα χει κανει η φύση, οχι εγώ lol. Αυτο όμως ειναι terribly promising, γιατι δεδομενου οτι η τοπογραφια του ECM εχει τον κυριαρχο ρολο (κι αυτο ειναι ενδιφαερον btw) στο να δινει οδηγιες στα κυτταρα να αναλαμβανουν διαφορες λειτουργειες (proliferation, adhesion, differentiation, migration κλπ ο,τιδηποτε μπορεις να σκεφτεις), η χρήση νανοτεχνολογίας που θα ανθισει/ανθιζει τον 21ο αιωνα, θα μας επιτρεπει στο (εγγυς) μελλον να κανουμε επακριβεις ιμιτασιονς των ΦΥΣΙΚΩΝ εξωκυτταρικων πλεγματων διαφορων ιστων, με κατασκευες βιοσυμβατων και βιοδιασπασιμων scaffolds/υποστρωματων που θα αντικαθιστούν τετοιες κωλοπεριπτωσεις πλήρων ή μερικά κατεστραμμενων ιστων (δλδ απο myocardial infractions μεχρι εγκαυματα, μεχρι ρήξεις χονδρων you name it) σωνοντας ζωες ,καθιστοντας μεταμοσχευσεις εντελως παρωχημενες. Σε μερικα χρονια, θα λεμε "πω ρε πστ επαθα ρηξη στον αχιλλειο τενοντα", και θα γελαμε, γιατι θα ειναι τυπικουρα να επισκευαστει με tissue engineering. Εννοω εργαζονται ανθρωποι πανω σε αυτα, αυτη τη στιγμη που μιλαμε, δεν ειναι σεναρια επιστημ. φαντασιας.
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Αύγ 2011, 16:54
Διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα ποστ σου Αντώνη αλλα το 50% συνεχίζουν να μου φαινονται κινεζικα :icon-mrgreen:

Μπορεις να προτεινεις μερικα βιβλια ή και websites που μπορει να διαβασει καποιος ωστε να καταλαβαίνει καλυτερα αυτα που λες?

Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 6 Έλαβε Likes: 0
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Αύγ 2011, 20:01
Μηπως εχεις καποια ανισοσκλεια στα κατω ακρα?
Μια τετοια περιπτωση θα μπορουσε να προκαλεσει ανιση κατανομη δυναμεων με αποτελεσμα τον πονο νομιζω. Υγ:Αντωνη τι εχεις σπουδασει?
Φυσικοθεραπεια
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Αύγ 2011, 17:13
Sogoku έγραψε:Μηπως εχεις καποια ανισοσκλεια στα κατω ακρα?
Μια τετοια περιπτωση θα μπορουσε να προκαλεσει ανιση κατανομη δυναμεων με αποτελεσμα τον πονο νομιζω. Υγ:Αντωνη τι εχεις σπουδασει?

Nope, δεν εχω κατι τετοιο. Αλλωστε ποτε δεν πονουσα πριν.

Τωρα τελευταια που κανω μονο hack squat και οχι deep-deep (παω μεχρι 90 μοιρες) ο πονος δεν εχει εμφανιστει ...

Θα το αφησω κανα μηνα ακομα ετσι να δουμε
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2011, 23:36
Sogoku έγραψε:Μηπως εχεις καποια ανισοσκλεια στα κατω ακρα?

Τωρα τ ειδα.

Πτυχιουχος Φυσικος.
Απο Σεπτεμβριο ειμαι ευτυχης για το μεταπτυχιακο που θα κανω στο UCL - Nanotechnology and Regenerative Medicine. Θα πεσει λιωσιμο.
Γενικα με εκνευριζει η ερωτηση τι εχεις σπουδασει. Η γνωση σημερα ειναι ελευθερη. Απλα κανεις δε θελει να μαθει για το ο,τιδηποτε - βαριουνται. Τα χαρτια δε λενε τιποτα.

Το γαματο ειναι με τους χειροπρακτες που λενε, "ΦΙΛΕ δεν σε ποναει η μεση, απλα ΒΓΗΚΕ η λεκανη απο τη θεση της" ή κατι τετοια γραφικά πραγματα. Make no mistake, o κοσμος τα χαβει ολα, ειδικα αν ποναει
Άβαταρ μέλους
Lightweight Bodybuilder
Lightweight Bodybuilder
Έδωσε Likes: 14 Έλαβε Likes: 32
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Φεβ 2012, 10:39
Αυτός ο πόνος δημιουργείτε απο 2 πράγματα συνήθως (με βάση την δικιά μου εμπειρία).

Α) Κακό φόρμ. Νομιζεις ότι κάνεις squats αλλα κάνεις good mornings. Δηλαδή με λίγα λόγια σηκώνεις τον hip πρίν πιο γρήγορα απο το στήθος και Β) κακό flexibility/mobility. Αν ο πόνος είναι αβάσταχτος θα σου πρώτεινα να πάς να σε δεί γιατρός που έχεις σχέση με τον αθλητισμό και αν σου λέει @@ να ζητησής ακτίνες και μαγνητική τομογραφία.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μερικά sessions με PT/coach να βελτιώσεις το φόρμ σου (που να μπορούν να κάνουν squat/powerclean τουλάχιστον 1.5 φορά το βάρος τους/το σωματικό τους βάρος). Καθώς επίσης θα σου πρώτεινα να κάνεις ένα starting πρόγραμμα για stretching/mobility όπως το starting stretching/molding mobility.
http://phraktured.net/starting-stretching.html
http://phraktured.net/molding-mobility.html

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και λίγο τον προγραματισμό σου και να αντικαταστήσεις τα squats με box squats.
If you can squat heavy and have solid shits, what more can you ask of life?
--
There's only ONE formula for growth: Squats + Milk + Lots of food and rest = GROWTH
Επόμενο

Διαφήμιση

Επιστροφή στο Προπόνηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Διαφήμιση