Καλωσήρθατε στο forum του XBody.gr, την ελληνική ηλεκτρονική κοινότητα για fitness και bodybuilding!
Είστε συνδεδεμένος ως επισκέπτης. Κάντε τώρα δωρεάν εγγραφή για να ποστάρετε μηνύματα στο forum,
για να βλέπετε φωτογραφίες και συνημμένα αρχεία και για να στέλνετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες.

Διαφήμιση

Καλά Γυμναστήρια και Joe-Weider

Κριτικές γυμναστηρίων ανά την Ελλάδα και συζητήσεις για όργανα και μηχανήματα.

Banned User
Banned User
Images: 0Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:41
Έδωσε Likes: 34 Έλαβε Likes: 40
Φύλο: M
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Φεβ 2011, 18:15
MLP έγραψε: London downtown (μιλάμε για αποδυτήρια με personal locker, πετσέτες-μπουρνούζι κλπ να σε "περιμένουν" σε ναύλον συσκευασία πριν από κάθε προπόνηση και μικρό ψυγείο - για το γεύμα σου μέσα στο locker και άλλα τέτοια "όμορφα") :icon-surprised:

London downtown , βαλτός είσαι ρε Μάριε, ; :crying-yellow:

Περασμένα μεγαλεία την θητεία μου μέσα :angry-cussingblack: :angry-banghead:

Διαφήμιση

Άβαταρ μέλους
Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
Images: 4Εγγραφή: Τετ 26 Ιαν 2011, 21:51
Έδωσε Likes: 0 Έλαβε Likes: 0
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Φεβ 2011, 18:19
sergoun έγραψε:Μάριε απίστευτα το γυμναστήριο...
Η χαρά του ασκούμενου :handgestures-thumbupright:

Δυστυχώς, εδώ στο Πόρτο παρατήρησα το ακριβώς αντίθετο. Το πανεπιστημιακό γυμναστήριο παρουσίαζε ελλείψεις σε αλτήρες (από τα 22 κιλά πήγαινε στα 35 και μετά το χάος). Σε ροδέλες κιλών και μπάρες. Ειδικά σε μερικές μπάρες είχε σπάσει το προστατευτικό και οι ροδέλες έφερναν βόλτα κατά το σετ.

Σε rack, θες semi rack, full rack, έστω κάπου να ακουμπήσω την μπάρα με ασφάλεια??? δεν είχε.
Σκεφτείτε ότι για squat και OHP την στερέωνα στον οριζόντιο πάγκο και κρατούσα αντίσταση με τα χέρια.

Πάλι καλά είχε πάγκους. Είχε και μηχανήματα αλλά ακουμπούσαν το fail.
+ ΒΡΩΜΑ!

Το συνοικιακό εδώ είναι κλάσεις ανώτερο!!!

Για Ελλάδα, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα joe weider Μελισσίων, με όσα θετικά και αρνητικά έχουν.
Ναι, είναι βρώμικα, ναι μεταξύ 6-8 μαζεύει κόσμο αλλά έχει μεγάλη ποικιλία οργάνων, κιλών, αλτήρων, ελευθέρων και τις ώρες που πάω είναι άδειο.

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, υπάρχει ένα γενικότερο θέμα με την καθαριότητα...
Και ουσιαστικά μιλάμε για κάτι ΤΟΣΟ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ και ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ... :sad:
Επικρατεί η λογική ότι "εσύ έρχεσαι εδώ 1-3 ώρες, φεύγεις, τι σε νοιάζει"...
Πάντως στο γυμναστήριο που είμαι τώρα και στα 2 προηγούμενο δεν είχα δει ΠΟΤΕ καθαρίστρια εν δράση...
Για τα κακοσυντηρημένα / επικίνδυνα όργανα και την έλλειψη αλτήρων τι να πει κανείς... (προηγούμενο gym ζεύγη 20kg-25kg-32kg-45kg και όποιος μπορεί - στο τωρινό "φρενάρουν" στα 30kg - αν διαβάζει ο ΜΑΤΖ του υπενθυμίζω ΔΗΜΟΣΙΩΣ πως έχει δεσμευτεί να κάνει δωρεά αλτήρων :lol: )

---------------------------------------------------------------------------------------------------
I can accept failure BUT I can't accept not trying
M.J.

Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 12Εγγραφή: Δευτ 20 Δεκ 2010, 18:41
Έδωσε Likes: 318 Έλαβε Likes: 507
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Φεβ 2011, 19:31
Θεωρώ τον εαυτό μου απόλυτα τυχερό που μπορώ να αποφύγω αυτές τις δυσάρεστες καταστάσεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα δυό τελευταία χρόνια που έχω φτιάξει το gym μου, αρωσταίνω σπανίως.
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 2Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:05
Έδωσε Likes: 44 Έλαβε Likes: 194
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Φεβ 2011, 11:13
@ MLP

Εντάξει ρε μάνα μου , αφού τάπαμε , θα πάρουμε 4 σώματα αλτήρα και θα φτιάξουμε 40-45 κιλά , αφού τα τάλληρα και τα 2.5αρια +κάτι 2πλά και μονά τάχω και κάθονται στο σπιτι και αναπαύονται , αλλα οπως είπες κι εσύ θα βάλουμε , ΕΝΟΙΚΙΟ για τήν χρήση απο τούς άλλους (αν βρεθεί κανένας βέβαια .... :icon-lol: )

Τώρα σχετικά με τήν κατάσταση στα γυμναστήρια , είναι σαφές οτι την περιγράψατε με "επαγγελμστικό" τροπο και μη χειρότερα :character-afropik:

ΥΣ (σχετικά με τήν "δημοσια" υπενθύμιση του Μάριου )

...άθλιε , ουτιδανέ και κακεντρεχή ......θα σε σάξω στήν επομενη προπονηση ..... :teasing-nutkick: :eusa-dance:
Άβαταρ μέλους
Moderator
Moderator
Images: 2Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:05
Έδωσε Likes: 44 Έλαβε Likes: 194
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 12:37
Καλά ,,,,αυτος ο Μάριος που είναι τέλος πάντων ...? :angry-tappingfoot:
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
Images: 0Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2011, 14:14
Έδωσε Likes: 4 Έλαβε Likes: 6
Φύλο: F
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 14:24
Υπαρχει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχει γυμναστηριο ή καποιος χωρος αθλησης εκτος απο συλλογους αρσης βαρων φυσικα ..που αν την ωρα που σηκωμω μπαρα με πολλα κιλα και νιωσω οτι δε μπορω αλλο να τ ην πεταξω αφοβα χωρις να εχω προβλημα να ανοιξω καμμια τρυπα στο πατωμα ή να μου την πει κανας κακομοιρης γυμναστης που απλα κανει τη δουλεια του? Υπαρχουν γυμναστηρια στην Ελλαδα που εχουν πλατφορμες?

Banned User
Banned User
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 14:32
CrossFit Hellas έγραψε:Υπαρχει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχει γυμναστηριο ή καποιος χωρος αθλησης εκτος απο συλλογους αρσης βαρων φυσικα ..που αν την ωρα που σηκωμω μπαρα με πολλα κιλα και νιωσω οτι δε μπορω αλλο να τ ην πεταξω αφοβα χωρις να εχω προβλημα να ανοιξω καμμια τρυπα στο πατωμα ή να μου την πει κανας κακομοιρης γυμναστης που απλα κανει τη δουλεια του? Υπαρχουν γυμναστηρια στην Ελλαδα που εχουν πλατφορμες?

:icon-mrgreen: Μαριάννα στο υπόγειο μου πετάμε μπάρες κάτω και στους τοίχους και όπου λάχει, ρώτα τον Γιάννη που μου έχει καταστρέψει ένα τοίχο :lol:
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 14:36
ΡΕ συ.. που ειναι αυτο το υπογειο να ερθω και εγω...?Γυναικες δεχεστε?

Banned User
Banned User
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 15:12
CrossFit Hellas έγραψε:ΡΕ συ.. που ειναι αυτο το υπογειο να ερθω και εγω...?Γυναικες δεχεστε?

Φυσικά και δεχόμαστε γυναίκες Μαριάννα, πιστεύω πρέπει να κανονίσουμε μία προπόνηση!
Άβαταρ μέλους
Contributor
Contributor
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Φεβ 2011, 15:53
Andrikos έγραψε:
CrossFit Hellas έγραψε:ΡΕ συ.. που ειναι αυτο το υπογειο να ερθω και εγω...?Γυναικες δεχεστε?

Φυσικά και δεχόμαστε γυναίκες Μαριάννα, πιστεύω πρέπει να κανονίσουμε μία προπόνηση!

SYNTOMA!!!

Snatches, CLean& Jerk Back Squat ειμαιηδη σε φορμα! :icon-razz: :text-lol:
Άβαταρ μέλους
Heavyweight bodybuilder
Heavyweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 8 Έλαβε Likes: 36
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Φεβ 2011, 02:40
Εγώ πάντως δε θέλω να τελειώσω τη σχολή μου και να ξαναγυρίσω στην Αθήνα με τη γυμναστηριάρα που έχω βρει εδώ στην Πάτρα.
Από μηχανήματα έχει όλη σχεδόν τη γκάμα της Cybex και μερικά Hammer Strength ενώ πέρα από τους πάγκους έχει 2 rack και άπειρα κιλά γενικά.
Οι αλτήρες του ξεκινάνε από τις 5 λίμπρες και φτάνουνε ανά 5 μέχρι και τις 110.
Είναι ανοιχτό σχεδόν πάντα (και αργίες στη ζούλα) από τις 9 μέχρι 12 ενώ κυριακή το ανοίγει 9-11 το βραδάκι. Για να καταλάβετε για τη καμμενιές μιλάμε, αλλαγή του χρόνου ήτανε ανοιχτό. :P
Εντάξει, δεν έχω λόγια, και από συνδρομή πληρώνω 100 το τρίμηνο, αλλά αξίζει τα λευτά του και με το παραπάνω.
DO OR DO NOT, THERE IS NO TRY.

Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 32 Έλαβε Likes: 28
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ 2011, 19:48
Να παραθέσω κ εγώ την άποψή μου για τα JW της περιοχής μου. 1. οι γυμναστές βαριούνται μεχρι θανάτου οι γυναικες κανουν οτι κοιτάνε αλλου για να μην σε βοηθήσουν κ οι άντρες κοιτάνε πως να σου την πέσουν 2. πολλοί απ τους διαδρόμους δεν λειτουργούν, κ αυτοι που λειτουργούν δεν έχουν ανηφόρα 3. πλεον ανοιγει στις 7.30 οπότε εμείς που στις 8.30 πάμε στο γραφείο δεν προλαβαίνουμε ουτε καν τη μισή προπόνηση να βγάλουμε. 4 η πεθαμένη κατσαρίδα είναι σοβαρή ένδειξη βρωμιάς ....
Άβαταρ μέλους
Λιπόχοιρος
Έδωσε Likes: 47 Έλαβε Likes: 73
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ 2011, 21:02
ποια JW?
Άβαταρ μέλους
Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
Έδωσε Likes: 5 Έλαβε Likes: 6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ 2011, 21:35
καλα γυμναστυρια που εχω παει:για οποιον μενει προς νεα σμυρνη ,το καλυτερο της περιοχης
ειναι το corpus,να και λιγο ακριβουτσικο,ειναι κοντα στην αγια φωτεινη...απο εξοπλισμο ειναι μπροστα..
αλλο καλο εκει ειναι ενα στη σταση της αιγιου του τραμ στην ελ. βενιζελου shape νομιζω λεγεται(ακριβο κι αυτο ομως :icon-mrgreen: )
πολυ μπροστα ειναι και στη βαρη το lift,το μοναδικο που χει περισσοτερα power rack απο διαδρομους λολ,μου χε κανει εντυπωση..
τωρα βεβαια κανω σπιτι και χω βρει την υγεια μου..

Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Φεβ 2011, 21:44
Εχω αρχίσει να πιστεύω το ρητό ¨το καλύτερο γυμναστήριο είναι το σώμα σου¨ αν κ πολλοί σνομπάρουν αυτό το είδος
Άβαταρ μέλους
Site Admin
Site Admin
Images: 2Εγγραφή: Τετ 28 Ιούλ 2010, 22:54
Έδωσε Likes: 429 Έλαβε Likes: 780
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Φεβ 2011, 15:23
PEGY έγραψε:4 η πεθαμένη κατσαρίδα είναι σοβαρή ένδειξη βρωμιάς ....

Pegy σε ποια περιοχή είναι αυτό το JW;

Middleweight bodybuilder
Middleweight bodybuilder
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Φεβ 2011, 19:53
Πήγαινα στης Καλλιθέας και Δραγατσανίου. Κ τα δύο στο ίδιο επίπεδο ήταν της Καλλιθέας λίγο καλύτερο
Προηγούμενη

Διαφήμιση

Επιστροφή στο Γυμναστήρια και Εξοπλισμός Γυμναστικής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: fitness120 και 6 επισκέπτες

Διαφήμιση