Καλωσήρθατε στο forum του XBody.gr, την ελληνική ηλεκτρονική κοινότητα για fitness και bodybuilding!
Είστε συνδεδεμένος ως επισκέπτης. Κάντε τώρα δωρεάν εγγραφή για να ποστάρετε μηνύματα στο forum,
για να βλέπετε φωτογραφίες και συνημμένα αρχεία και για να στέλνετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες.

Κραμπες στις γαμπες

Το team xbody.gr είναι εδώ για να σας βοηθήσει στα πρώτα σας βήματα στο bodybuilding και fitness.
Άβαταρ μέλους
Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
Έδωσε Likes: 0 Έλαβε Likes: 5
Φύλο: F
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Αύγ 2015, 14:32
Λοιπον, το βασικο μου ερωτημα ειναι το εξης : Γιατι παθαινω κραμπες στις γαμπες το πρωι που ξυπναω?
Αυτο το παθαινω τα τελευταια 5 χρονια , ειτε στη μια ειτε και στις δυο μαζι, σημερα το πρωι με επιασαν και οι 2 μαζι μολις ξυπνησα και πηγα να τεντωθω
ο πονος φριχτος!
Καπου διαβαζα για ελλειψη καλιου , αλλου για ασβεστιο και αλλου για μαγνησιο (συμβαινει αρκετα συχνα σε εγκυες )
αλλα τελικα εχω μπερδευτει Εικόνα
#Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

Διαφήμιση

Άβαταρ μέλους
Site Admin
Site Admin
Images: 2Εγγραφή: Τετ 28 Ιούλ 2010, 21:54
Έδωσε Likes: 506 Έλαβε Likes: 974
Φύλο: M
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Αύγ 2015, 14:50
Έφη, σου συνιστώ να διαβάσεις αυτό το ενδιαφέρον τόπικ/άρθρο που έγραψε κάποτε η Nancy, όχι μόνο το αρχικό άρθρο, αλλά και τη συζήτηση που ακολουθεί, ειδικά τα σχόλια του MATZ:

Κράμπες και Διατροφή. Τι λένε οι έρευνες;

Πέρα από τους ηλεκτρολύτες, μια προσωπική εμπειρία: μετά από τον τραυματισμό μου στη μέση (ρήξη μεσοσπονδυλίου Ο3-Ο4) και μειωμένη νευρομυική απόκριση στο αριστερό πόδι, οι κράμπες που μπορεί να πάθω (στον τετρακέφαλο κυρίως) μέσα στη μέρα (αν κάνω λάθος κινήσεις) είναι συχνότερες, και κάτι ανάλογο συμβαίνει και το πρωι με το ξύπνημα όταν παω να τεντωθώ.

Εννοώ δηλαδή ότι μπορεί να σχετίζονται με πίεση που μπορεί παροδικά να δέχεται κάποιο νεύρο αν υπάρχει κάποιο θέμα με μεσοσπονδύλιο δίσκο.
Άβαταρ μέλους
Junior Bodybuilder
Junior Bodybuilder
Έδωσε Likes: 0 Έλαβε Likes: 5
Φύλο: F
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Αύγ 2015, 00:43
Ευχαριστω πολυ GRF

θα το ψαξω λιγο με το μαγνησιο γιατι απο τα αλλα ειμαι καλα νομιζω

Nατριο 139,6_____136-146
Καλιο 4,16_______3,5-5
Ασβεστιο 9,1_____8,5-10,2
Φωσφορος 3,9___2,7-4,6

Εξετασεις πριν 3-4 μηνες που εκανα και μαλιστα χωρις να σταματησω την προπονηση για 4-5 μερες οπως πρεπει!
η cpk μου ηταν στο θεο :P
και ακομα τοτε δεν ειχα παρει θεραπεια για θυροειδη οπως τωρα, τωρα πλεον εχω αυξησει και το αλατι που τρωω αλλα λογικα στις επομενες θα βαλω και μαγνησιο να δω τι παιζει
γιατι και το νερο της περιοχης μου εδω ειναι φτωχο σε τετοια στοιχεια και εχουν θεμα τα φυτα

Το περιεργο ειναι οτι δεν το παθαινω τις υπολοιπες ωρες των ημερων παρα μονο οταν ξυπναω και παω να σηκωθω και ειναι μονο στις γαμπες....τα τελευταια 5 χρονια περιπου
νευρο ελπιζω να μην ειναι , ειμαι νεα ακομααααα Εικόνα Εικόνα
#Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

GRF likes this.

Επιστροφή στο Συμβουλές για Νέους και Αρχάριους στο Bodybuilding

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης